UKL1J471KHD
Mfr.Part #
UKL1J471KHD
Description
CAP ALUM 470UF 10% 63V RADIAL
Stock
2
In Stock :
Ripple Current @ Low Frequency :
850mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Height :
25mm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
470µF
Lead Pitch :
7.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
0.08
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packing Method :
Tape
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.05922mA
Number of Terminations :
Dissipation Factor :
0.07 %
Ripple Current :
850mA
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
UKL
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
2009
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
16mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.275A @ 10kHz
Datasheets
UKL1J471KHD
Nichicon UKL1J471KHD
UKL 470μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 850mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can