UKL1J220MPD1TA
Mfr.Part #
UKL1J220MPD1TA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
22µF
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
Aluminum
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
GENERAL PURPOSE
Length :
11.5mm
Ripple Current :
115mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 10kHz
Lead Pitch :
3.5052mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
UKL1J220MPD1TA
Nichicon UKL1J220MPD1TA
UKL 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 115mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can