UKL1H010MDDANA
Mfr.Part #
UKL1H010MDDANA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Life (Hours) :
1000 hours
Dissipation Factor :
0.08 %
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Height :
11mm
Ripple Current :
10.7mA
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current @ High Frequency :
21.4mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
10.7mA @ 120Hz
Capacitance :
1μF
Diameter :
5mm
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Published :
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Leakage Current :
0.0002mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Series :
UKL
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
UKL1H010MDDANA
Nichicon UKL1H010MDDANA
UKL 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 10.7mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can