UKL1E6R8MDDANATA
Mfr.Part #
UKL1E6R8MDDANATA
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current :
55mA
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.08
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6.8μF
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.00034mA
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Length :
11mm
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
110mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UKL1E6R8MDDANATA
Nichicon UKL1E6R8MDDANATA
UKL 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can