UKL1E470MEDANATD
Mfr.Part #
UKL1E470MEDANATD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Capacitance :
47μF
Ripple Current :
170mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
11mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
0.00235mA
Polar
Tan Delta :
0.08
Lead Pitch :
2.4892mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.5mm
Diameter :
6.3mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
340mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
UKL1E470MEDANATD
Nichicon UKL1E470MEDANATD
UKL 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 170mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can