UKL1E330MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL1E330MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
33μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
UKL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 10kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UKL1E330MED1TA
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can