UKL1E222KHD
Mfr.Part #
UKL1E222KHD
Description
CAP ALUM 2200UF 10% 25V RADIAL
Stock
186
In Stock :
186
Polar
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Packing Method :
Tape
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
2200µF
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.08 %
HTS Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
1.44A
Published :
2009
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Height :
35.5mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.11mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.656A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
UKL1E222KHD
Nichicon UKL1E222KHD
UKL 2200μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 1.44A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can