UKL1E102MHD1TN
Mfr.Part #
UKL1E102MHD1TN
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Stock
247
In Stock :
247
Ripple Current @ Low Frequency :
1.01A @ 120Hz
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
25V
Published :
2015
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
1.01A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1000µF
Dielectric Material :
Aluminum
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Length :
25mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.1615A @ 10kHz
Diameter :
16mm
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
UKL1E102MHD1TN
Nichicon UKL1E102MHD1TN
UKL 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.01A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can