UKL1E101MPD1TD
Mfr.Part #
UKL1E101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
420mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current :
280mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
UKL1E101MPD1TD
Nichicon UKL1E101MPD1TD
UKL 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 280mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can