UKL1E100MDDANATA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL1E100MDDANATA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
140mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
70mA
Leakage Current :
0.0005mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Series :
UKL
Mounting Type :
Through Hole
Length :
11mm
Tan Delta :
0.08
Diameter :
5mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
UKL1E100MDDANATA
Nichicon UKL1E100MDDANATA
UKL 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 70mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can