UKL1C331KPDANA
Mfr.Part #
UKL1C331KPDANA
Description
CAP ALUM 330UF 10% 16V RADIAL
Stock
209
In Stock :
209
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.14
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
1000 hours
Polar
Height :
16mm
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
420mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Radial, Can
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
HTS Code :
Capacitance :
330µF
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.12 %
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.01056mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Datasheets
UKL1C331KPDANA
Nichicon UKL1C331KPDANA
UKL 330μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 420mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can