UKL1C330KDDANATA
Mfr.Part #
UKL1C330KDDANATA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current :
100mA
Diameter :
5mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Length :
11mm
Capacitance :
33μF
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Datasheets
UKL1C330KDDANATA
Nichicon UKL1C330KDDANATA
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can