UKL1C330KDDANA
Mfr.Part #
UKL1C330KDDANA
Description
CAP ALUM 33UF 10% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.001056mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Ripple Current :
100mA
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UKL
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.12 %
Height :
11mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
33μF
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
UKL1C330KDDANA
Nichicon UKL1C330KDDANA
UKL 33μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can