UKL1C221KPDANATD
Mfr.Part #
UKL1C221KPDANATD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
12.5mm
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
16V
Diameter :
10mm
Ripple Current :
370mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
555mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Dielectric Material :
Aluminum
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Datasheets
UKL1C221KPDANATD
Nichicon UKL1C221KPDANATD
UKL 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 370mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can