UKL1A681KPD
Mfr.Part #
UKL1A681KPD
Description
CAP ALUM 680UF 10% 10V RADIAL
Stock
583
In Stock :
583
2000 hours
Leakage Current :
0.0136mA
Published :
2015
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Shape :
Wire
ROHS3 Compliant
Diameter :
10mm
Ripple Current :
600mA
Packaging :
Bulk
Height :
20mm
Tan Delta :
0.17
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
900mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Tape
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
600mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
680μF
Datasheets
UKL1A681KPD
Nichicon UKL1A681KPD
UKL 680μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 600mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can