UKL1A222MHD
Mfr.Part #
UKL1A222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Leakage Current :
44μA
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.19
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.38A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Ripple Current :
1.2A
1 (Unlimited)
Packing Method :
Tape
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
2200µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
7.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
25mm
Datasheets
UKL1A222MHD
Nichicon UKL1A222MHD
UKL 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can