UKL1A221MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL1A221MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
220μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Series :
UKL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
310mA
Ripple Current @ High Frequency :
465mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Lead Pitch :
3.5052mm
Datasheets
UKL1A221MPD1TD
Nichicon UKL1A221MPD1TD
UKL 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 310mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can