UKL0J332KHD1TN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL0J332KHD1TN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
7.493mm
Series :
UKL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.27A @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Length :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.4605A @ 10kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Ripple Current :
1.27A
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
7.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
6.3V
Capacitance :
3300µF
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Diameter :
16mm
Datasheets
UKL0J332KHD1TN
Nichicon UKL0J332KHD1TN
UKL 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.27A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can