UKA1V330MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKA1V330MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.16
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.03465mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current :
75mA
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Pitch :
2.0066mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Series :
UKA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Applications :
Audio
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33μF
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Datasheets
UKA1V330MDD
Nichicon UKA1V330MDD
UKA 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 75mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can