UKA1H332MHD
Mfr.Part #
UKA1H332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
4μA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.77A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
3300µF
Diameter :
18mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current :
1.77A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
35.5mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.0355A @ 10kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UKA1H332MHD
Nichicon UKA1H332MHD
UKA 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.77A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can