UKA1H221MPD
Mfr.Part #
UKA1H221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Stock
98
In Stock :
98
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
2015
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
0.33mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.14
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Ripple Current :
300mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
UKA1H221MPD
Nichicon UKA1H221MPD
UKA 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can