UKA1H102MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKA1H102MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Stock
420
In Stock :
420
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
17 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Series :
UKA
Tan Delta :
0.14
Termination :
Radial
Height :
31.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.196A @ 10kHz
Leakage Current :
4μA
Ripple Current :
1.04A
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
2011
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
Audio
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.04A @ 120Hz
HTS Code :
Polarization :
Polar
Capacitance :
1000µF
Tolerance :
±20%
Datasheets
UKA1H102MHD
Nichicon UKA1H102MHD
UKA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.04A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can