UKA1C682MHD
Mfr.Part #
UKA1C682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Stock
103
In Stock :
103
Ripple Current @ High Frequency :
2.047A @ 10kHz
Tan Delta :
0.34
Ripple Current @ Low Frequency :
1.78A @ 120Hz
Ripple Current :
1.78A
Published :
2011
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
4μA
e3
Dissipation Factor :
0.22 %
Height :
31.5mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
6800µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
HTS Code :
Lead/Base Style :
Straight
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UKA1C682MHD
Nichicon UKA1C682MHD
UKA 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can