UHW2A181MHD1TO
Mfr.Part #
UHW2A181MHD1TO
Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Stock
929
In Stock :
929
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
700mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Capacitance :
180µF
Ripple Current @ Low Frequency :
700mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Impedance :
65mOhm
Mount :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.75A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Polarization :
Polar
Published :
2015
Datasheets
UHW2A181MHD1TO
Nichicon UHW2A181MHD1TO
UHW 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 700mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can