UHW1A562MHD6
Mfr.Part #
UHW1A562MHD6
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Stock
30
In Stock :
30
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
3.81A @ 100kHz
Impedance :
13mOhm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
10V
UHW
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
5600µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
3.81A
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
3.048A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Published :
2015
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
10000 hours
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UHW1A562MHD6
Nichicon UHW1A562MHD6
UHW 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.81A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can