UHV1E680MDD1TD
Mfr.Part #
UHV1E680MDD1TD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Impedance :
230mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
144mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
144mA
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
68µF
Lead Pitch :
2.0066mm
Published :
Length :
11mm
HTS Code :
Diameter :
5mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.13
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Not Applicable
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ High Frequency :
360mA @ 100kHz
Polar
Voltage - Rated :
25V
Leakage Current :
0.017mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
UHV1E680MDD1TD
Nichicon UHV1E680MDD1TD
UHV 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 144mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can