UHV1E151MED1TD
Mfr.Part #
UHV1E151MED1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Impedance :
100MOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
11mm
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.0375mA
Diameter :
6.3mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Ripple Current :
220mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
Voltage - Rated :
25V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
150µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
550mA @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tan Delta :
0.13
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UHV1E151MED1TD
Nichicon UHV1E151MED1TD
UHV 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 220mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can