UHV1C151MED
Mfr.Part #
UHV1C151MED
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Terminal Pitch :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
450mA
2
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
HTS Code :
Tan Delta :
0.15
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
24μA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
150µF
JESD-609 Code :
e3
Published :
Diameter :
6.3mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.4892mm
Termination :
Radial
Impedance :
100MOhm
Length :
11mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 100kHz
Datasheets
UHV1C151MED
Nichicon UHV1C151MED
UHV 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 450mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can