UHV1A681MPD1TD
Mfr.Part #
UHV1A681MPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
3.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
11.5mm
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
680μF
Ripple Current @ Low Frequency :
594mA @ 120Hz
Ripple Current :
594mA
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Life (Hours) :
6000 hours
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
59mOhm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
990mA @ 100kHz
Datasheets
UHV1A681MPD1TD
Nichicon UHV1A681MPD1TD
UHV 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 594mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can