UHV1A331MED1TA
Mfr.Part #
UHV1A331MED1TA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
11mm
Impedance :
100MOhm
Life (Hours) :
5000 hours
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
550mA @ 100kHz
Capacitance :
330µF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current :
275mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Voltage - Rated :
10V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
275mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Datasheets
UHV1A331MED1TA
Nichicon UHV1A331MED1TA
UHV 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 275mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can