UHV0J821MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHV0J821MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Impedance :
59mOhm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminum
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
594mA @ 120Hz
Capacitance :
820µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
11.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
UHV
Ripple Current @ High Frequency :
990mA @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Published :
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
594mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
6000 hours
Datasheets
UHV0J821MPD1TD
Nichicon UHV0J821MPD1TD
UHV 820μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 594mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can