UHV0J682MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHV0J682MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.925A
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
3.925A @ 100kHz
Life (Hours) :
6000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.31
HTS Code :
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Diameter :
12.5mm
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Length :
35.5mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
6800µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UHV
Leakage Current :
428.4μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Impedance :
11mOhm
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Datasheets
UHV0J682MHD
Nichicon UHV0J682MHD
UHV 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.925A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can