UHV0J471MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHV0J471MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Series :
UHV
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
550mA @ 100kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
275mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Length :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current @ Low Frequency :
275mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Impedance :
100MOhm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Datasheets
UHV0J471MED1TA
Nichicon UHV0J471MED1TA
UHV 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 275mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can