UHE2A270MPD1TD
Mfr.Part #
UHE2A270MPD1TD
Description
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
143mA @ 120Hz
Number of Pins :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current :
143mA
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
27μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Impedance :
630mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
7000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
3.5052mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Height :
11.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
260mA @ 100kHz
Published :
Datasheets
UHE2A270MPD1TD
Nichicon UHE2A270MPD1TD
UHE 27μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 143mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can