UHE1V681MPD
Mfr.Part #
UHE1V681MPD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Stock
953
In Stock :
953
Height :
31.5mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
31mOhms
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
35V
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Ripple Current :
1.91A
Capacitance :
680μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.12 %
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.91A @ 100kHz
Diameter :
10mm
Leakage Current :
238μA
Life (Hours) :
7000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5mm
Published :
1998
Ripple Current @ Low Frequency :
1.433A @ 120Hz
Length :
31.5mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
35V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UHE1V681MPD
Nichicon UHE1V681MPD
UHE 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.91A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can