UHE1V471MPD1TD
Mfr.Part #
UHE1V471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Impedance :
46mOhm
Diameter :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.12 %
Leakage Current :
164.5μA
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
20mm
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
1.4A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
1.4A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
470µF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
7000 hours
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
UHE1V471MPD1TD
Nichicon UHE1V471MPD1TD
UHE 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.4A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can