UHE1V471MHT6
Mfr.Part #
UHE1V471MHT6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
1.088A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
470µF
Height :
15mm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current :
1.45A
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.45A @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Impedance :
49mOhm
Diameter :
12.5mm
Leakage Current :
0.1645mA
Voltage - Rated DC :
35V
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Tan Delta :
0.12
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UHE1V471MHT6
Nichicon UHE1V471MHT6
UHE 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can