UHE1V330MDT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHE1V330MDT
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.0066mm
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.01155mA
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Impedance :
580mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
115.5mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
35V
Height :
11mm
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
UHE
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
115.5mA
Tan Delta :
0.12
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
33μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
UHE1V330MDT
Nichicon UHE1V330MDT
UHE 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115.5mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can