UHE1J820MPD6
Mfr.Part #
UHE1J820MPD6
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Stock
515
In Stock :
515
Impedance :
430mOhm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
325mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.09 %
Life (Hours) :
7000 hours
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Voltage :
63V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
227.5mA @ 120Hz
Packing Method :
Tape
Published :
2007
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
51.66μA
Capacitance :
82µF
Lead Pitch :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
63V
Height :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
325mA @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UHE1J820MPD6
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1J820MPD6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:63V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, UHE1J820MPD6 pinout, UHE1J820MPD6 datasheet PDF, UHE1J820MPD6 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1J820MPD6 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UHE1J820MPD6
UHE 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 325mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can