UHE1J271MHD6TO
Mfr.Part #
UHE1J271MHD6TO
Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
20mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
640mOhm
Voltage - Rated DC :
63V
Published :
Impedance :
160mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
765mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
535.5mA
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
535.5mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
270μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
UHE1J271MHD6TO
Nichicon UHE1J271MHD6TO
UHE 270μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 535.5mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can