UHE1J122MHT6
Mfr.Part #
UHE1J122MHT6
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
JESD-609 Code :
e0
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
1200μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Impedance :
40mOhm
2
Tan Delta :
0.11
Leakage Current :
0.756mA
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
1.89A
Voltage - Rated DC :
63V
Height :
35.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.512A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.89A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
18mm
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
UHE1J122MHT6
Nichicon UHE1J122MHT6
UHE 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.89A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can