UHE1H681MHD
Mfr.Part #
UHE1H681MHD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Stock
479
In Stock :
479
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
1998
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
31.5mm
Voltage :
50V
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
17 Weeks
Leakage Current :
340µA
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
680μF
Min Operating Temperature :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
2.31A
Dissipation Factor :
0.1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.733A @ 120Hz
Polarity :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
105°C
Impedance :
30mOhms
Package / Case :
Radial, Can
Length :
31.5mm
Diameter :
12.5mm
Life (Hours) :
10000 hours
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.31A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
UHE1H681MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1H681MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, UHE1H681MHD pinout, UHE1H681MHD datasheet PDF, UHE1H681MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1H681MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UHE1H681MHD
UHE 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.31A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can