UHE1H271MHD6TO
Mfr.Part #
UHE1H271MHD6TO
Description
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
15mm
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Capacitance :
270μF
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
10000 hours
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Impedance :
61mOhm
Diameter :
12.5mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
882mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
882mA
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.135mA
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Datasheets
UHE1H271MHD6TO
Nichicon UHE1H271MHD6TO
UHE 270μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 882mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can