UHE1H182MHT6
Mfr.Part #
UHE1H182MHT6
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Capacitance :
1800µF
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
31.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.908A @ 120Hz
Leakage Current :
0.9mA
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
3.635A
Tan Delta :
0.12
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.635A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Impedance :
21mOhm
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Diameter :
18mm
Datasheets
UHE1H182MHT6
Nichicon UHE1H182MHT6
UHE 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.635A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can