UHE1H151MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHE1H151MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
10mm
Leakage Current :
75µA
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
120mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.10
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Series :
UHE
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.1 %
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
50V
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
480mOhm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
150µF
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
760mA
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Tape
Height :
12.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
760mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
7000 hours
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
532mA @ 120Hz
Datasheets
UHE1H151MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1H151MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, UHE1H151MPD pinout, UHE1H151MPD datasheet PDF, UHE1H151MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1H151MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UHE1H151MPD
UHE 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can