UHE1H121MPD1TA
Mfr.Part #
UHE1H121MPD1TA
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Stock
809
In Stock :
809
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.06mA
Ripple Current :
511mA
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
120μF
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.1
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Published :
2015
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Impedance :
120mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
511mA @ 120Hz
Life (Hours) :
7000 hours
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
8mm
Length :
15mm
Datasheets
UHE1H121MPD1TA
Nichicon UHE1H121MPD1TA
UHE 120μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 511mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can