UHE1H100MDD1TA
Mfr.Part #
UHE1H100MDD1TA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Length :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
500 µm
Leakage Current :
0.005mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Life (Hours) :
5000 hours
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
100mA
Ripple Current @ High Frequency :
100mA @ 100kHz
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
UHE1H100MDD1TA
UHE 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can