UHE1E471MPT6
Mfr.Part #
UHE1E471MPT6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
1.21A @ 100kHz
Tan Delta :
0.14
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Life (Hours) :
7000 hours
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
0.1175mA
Tolerance :
±20%
Impedance :
60mOhm
Height :
16mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
907.5mA
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
907.5mA @ 120Hz
Datasheets
UHE1E471MPT6
Nichicon UHE1E471MPT6
UHE 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 907.5mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can