UHE1E471MPD1TA
Mfr.Part #
UHE1E471MPD1TA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
787.5mA @ 120Hz
Impedance :
69mOhms
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
787.5mA
Ripple Current @ High Frequency :
1.05A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
470µF
Lead Pitch :
3.5052mm
Life (Hours) :
7000 hours
Polarization :
Polar
Polarity :
Polar
Datasheets
UHE1E471MPD1TA
Nichicon UHE1E471MPD1TA
UHE 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 787.5mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can