UHE1E182MHT6
Mfr.Part #
UHE1E182MHT6
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tan Delta :
0.16
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
2.024A
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
20mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.024A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.53A @ 100kHz
Diameter :
16mm
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
1800µF
Leakage Current :
0.45mA
Impedance :
27mOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
10000 hours
Datasheets
UHE1E182MHT6
Nichicon UHE1E182MHT6
UHE 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.024A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can